MGIS inicijavo kreipimąsi dėl gimdyvių galimybės realiai rinktis lydintįjį asmenį

Kaip jau dalijomės su jumis, birželio 3 dieną išsiuntėme kreipimąsi DĖL GALIMYBĖS GIMDYME DALYVAUTI MOTERS PASIRINKTAM LYDINČIAM ASMENIUI į Lietuvos stacionarus ir Sveikatos apsaugos ministeriją.

Su gautais atsakymais galite susipažinti mūsų Facebook paskyroje:

www.facebook.com/MotinysteGlobojanciuIniciatyvuSajunga/posts/230531135581711

Šiuo metu atsakymus gavome iš keturių stacionarų – Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VULSK Akušerijos skyrius ir LSMU Kauno ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrius. Norėdamos paskatinti ir kitus stacionarus sureaguoti į kriepimąsi ir pasidalinti savo tvarkomis su visuomene, išsiuntėme priminimus. Taip pat gavome atsakymą iš Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Nepaisant tiesioginio kreipimosi į ministeriją siekiant paskatinimo suvienodinti praktikas stacionaruose, atsakymas tiesiog nurodo, kad gimdyvės šiuo klausimu turi kreiptis į konkretų stacionarą. Šis atsakymas nuvilia, nes politinę galią turinti ministerija neprisiima lyderystės siekiant geresnės gimdymo patirties visoms moterims, neieško sprendimų, o palieka status quo, kuriame vis dar daug neaiškumo, kodėl moterys turi skirtingas galimybes užsitikrinti bazinius saugumo poreikius gimdymo metu.

Mūsų tikslas – kad kuo daugiau būsimų gimdyvių turėtų visapusiškai saugią gimdymo patirtį. O vienas iš žingsnių tai padaryti – galimybė gimdyvėms gauti tikslią informaciją apie tai, kokios praktikos galioja kiekviename stacionare. Nors pastarųjų metų gimdymo kontekste dažniausiai kalbama apie saugumą užtikrinant apsaugą nuo viruso (personalui ir pacientams) bei gerus Lietuvos kūdikių ir moterų mirtingumo ir sveikatos rodiklius, vis dėlto saugumas yra subjektyvus patyrimas, jo užtikrinimas tiesiogiai siejasi su gimdymo eiga ir tuo, kaip moterys vertins savo gimdymo patirtį. Siekiant užtikrinti visapusį saugumą, būtina įtraukti ne tik objektyvias, išgyvenimą užtikrinančias praktikas, bet ir psichologinius aspektus, tarp kurių – reali ir visoms prieinama galimybė gimdyti su pasirinktu lydinčiu asmeniu (ar tai būtų vyras, partneris, dula ar kitas artimas ar svarbus moteriai asmuo).

Dabar, kai yra panaikintas karantinas, bet vis dar galioja ekstremali padėtis, moterims kyla daug klausimų ir abejonių, ar jos galės pasirinkti lydintį asmenį, ar nebus trukdžių jau atvykus gimdyti. Todėl galimybė matyti aiškias ir suvienodintas stacionarų pozicijas sumažintų gimdyvių ir jų artimųjų nerimą, stacionarams – tai būtų galimybė išsklaidyti mitus apie juose vyraujančius požiūrius ir praktikas, o SAM – galimybė parodyti, kad moterų reprodukcinės teisės – tarp kurių yra gimdyvių teisės – yra suprantama ir rūpima problema.

Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi