Akušerės, svarbioji gimdymo priežiūros grandis

Pasaulio Sveikatos Organizacija rekomenduoja užtikrinti nėštumo, gimdymo ir pogimdyminės priežiūros tęstinumą. Tęstinė akušerinė priežiūra reiškia, kad moterį nėštumo, gimdymo ir po gimdymo konsultuoja ir lydi ta pati akušerė ar jų komanda. Šio modelio, Australijoje vadinamo „auksiniu standartu“, įgyvendinimas prisideda prie gimdymo priežiūros sistemos, kuri yra saugi ir palanki moteriai, moterys patiria mažiau komplikacijų gimdymo metu ir išsineša geresnę gimdymo patirtį.

Lietuvoje gimdymo priežiūros tęstinumas nėra užtikrinamas, taip pat vis dar gajus stereotipas, kad akušerės yra tarsi slaugytojos, tik padedančios prižiūrėti nėštumą ir priimti gimdymą. Šis požiūris po truputį keičiasi. Lietuvoje akušerės jau dabar turi teisę savarankiškai, be gydytojo priežiūros rūpintis moterimi mažos rizikos nėštumo ir gimdymo metu, pagimdžius, taip pat ir sveiku naujagimiu. Galime pasidžiaugti ir pirmąja, nors ir privačia, MGIS narės Agnės Škudienės ir kitų Lietuvos akušerių iniciatyva teikti tęstinę akušerinę priežiūrą – įsteigtu Nepriklausomų akušerių centru, asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje beveik visas ambulatorines paslaugas ir konsultacijas, tyrimus, emocinę paramą, praktinius patarimus nėštumo, gimdymo, pogimdyvinėmis, žindymo temomis suteiks čia dirbančios akušerės. Šiuo metu centras nepriima pačių gimdymų, tačiau planuojama tokias paslaugas teikti ateityje:

https://agneskudiene.lt/paslaugos/nestumo-prieziura-vilniuje/

„Mano gimdymo“ apklausos duomenys taip pat rodo, kad užmegztas pasitikėjimo ryšys su akušere yra ne mažiau svarbus moters pozityviai gimdymo patirčiai nei ryšys su gydytoja/-u: tarp moterų, kurios rekomenduotų ir akušerę, ir gydytoją, 83% savo gimdymo patirtį įvardino kaip puikią arba gerą. Tarp moterų, kurios rekomenduotų tik akušerę, 68% turėjo teigiamą gimdymo patirtį, tarp rekomendavusių tik gydytoją – 60%, o tarp tų, kurios nerekomenduotų nei gydytojo(s), nei akušerės – tik 47% savo patirtį įvardino kaip gerą arba puikią. Gimdžiusios moterys savo draugei dažniau rekomenduotų akušerę nei gydytoją, dar dažniau rekomenduotų ligoninę: ligoninę, kurioje gimdė, draugei rekomenduotų 65% moterų, akušerę rekomenduotų 54%, gydytoją – 49% moterų.

Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi