Geresnė gimdymo patirtis lemia geresnę naujų mamų psichinę sveikatą

Praėjusį kartą, analizuodami duomenis, rašėme apie pogimdyminę depresiją ir pogimdyminį potrauminio streso sutrikimą bei pristatėme šių psichologinių sunkumų sąsajas su gimdymo eigos trikdžiais ir cezario pjūvio operacijos patirtimi. Šiandien norime pasidalinti, kaip psichologiniai sunkumai po gimdymo yra susiję su moterų subjektyvia gimdymo patirtimi.

Apklausos duomenys rodo, jog nepriklausomai nuo iškilusių gimdymo eigos nesklandumų ar vaiko gimimo būdo (natūraliais takais ar atlikus cezario pjūvio operaciją), dažnesni tiek pogimdyminės depresijos, tiek ir pogimdyminio potrauminio streso sutrikimo simptomai buvo reikšmingai susiję su žemesniu subjektyviu gimdymo patirties vertinimu, didesniu neatitikimu gimdyvių turėtiems lūkesčiams gimdymo atžvilgiu, mažesniu saugumo jausmu ligoninėje, ligoninėje patirtu gąsdinimu, patyčiomis ar prievarta, žemesniu pasitenkinimu gimdymo metu suteikta priežiūra bei žemesniu pasitenkinimu priežiūra gauta ligoninėje po gimdymo.

Iš apklausoje dalyvavusių moterų, kurioms galima įtarti pogimdyminę depresiją, 37,9 procentai vertino, kad jų subjektyvi gimdymo patirtis buvo bloga ar traumuojanti, 30,3 proc. – kad neatitiko jų turėtų lūkesčių; 9,3 proc. teigė, kad ligoninėje jautėsi gana nesaugiai arba visai nesaugiai; 14,3 proc. ligoninėje iš personalo patyrė gąsdinimus, 24,5 proc. – patyčias, 9,3 proc. – prievartą; 27,8 proc. buvo nepatenkintos suteikta priežiūra gimdymo metu, 31,6 proc. – priežiūra ligoninėje po gimdymo.

Iš apklausoje dalyvavusių moterų, kurias galima įtarti iki šiol kenčiant nuo potrauminio streso sutrikimo po gimdymo, 74,7 procentai vertino, kad jų subjektyvi gimdymo patirtis buvo bloga ar traumuojanti, 77,2 proc. – kad neatitiko jų turėtų lūkesčių; 25,3 proc. teigė, kad ligoninėje jautėsi gana nesaugiai arba visai nesaugiai; 31,7 proc. ligoninėje iš personalo patyrė gąsdinimus, 41,8 proc. – patyčias, 20,3 proc. – prievartą; 53,2 proc. buvo nepatenkintos suteikta priežiūra gimdymo metu, 41,8 proc. – priežiūra ligoninėje po gimdymo.

Svarbu paminėti, kad tiek pogimdyminės depresijos, tiek ir potrauminio streso sutrikimo po gimdymo simptomai buvo reikšmingai susiję su kitais moterų patirtais gyvenimo stresoriais (pavyzdžiui, šeimyniniais konfliktais, artimojo liga ar mirtimi, finansiniais rūpesčiais ir panašiais įvykiais) per pastarąjį pusmetį.

Apklausos duomenų analizė parodė, kad reikšmingus pogimdyminės depresijos simptomus geriausiai prognozavo subjektyvus pačių moterų savo gimdymo patirties vertinimas, patirti kiti gyvenimo stresoriai, saugumo jausmas ligoninėje, iš personalo patirti gąsdinimai bei ilgesnė buvimo ligoninėje po gimdymo trukmė. Šie veiksniai buvo svarbesni nei patirti gimdymo eigos nesklandumai ir su jais susijusi cezario pjūvio operacija bei atskyrimo nuo naujagimio ligoninėje patirtis.

Reikšmingus potrauminio streso sutrikimo po gimdymo simptomus geriausiai prognozavo taip pat subjektyvus pačių moterų savo gimdymo patirties vertinimas ir saugumo jausmas ligoninėje. Bet šiuo atveju išryškėjo iš personalo patirtos prievartos ir atskyrimo nuo naujagimio ligoninėje svarba. Kaip ir pogimdyminės depresijos atveju, visi išvardinti veiksniai buvo svarbesni nei patirti gimdymo eigos nesklandumai ir su jais susijusi cezario pjūvio operacija.

Šiuos apklausos rezultatus MGIS narė dr. Eglė Mažulytė-Rašytinė pristatys šiandien, balandžio 28 d., Lietuvos akušerių sąjungos konferencijoje “Moteris ir akušerė: patirtys ir galimybė jaustis saugia, stipria, laiminga”: https://fb.me/e/12wCabj4Z

Jei susiduriate su psichologiniais sunkumais po gimdymo (ar su tuo susiduria jūsų artimas žmogus), pagalbos galima ieškoti čia: www.mamamumsrupi.lt/klausimynas/

Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi