Susitikime su Santarų atstovais pristatėme pirmuosius apklausos duomenis

Pokyčiai neįmanomi be bendradarbiavimo. Esame dėkingos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro (VULSK Akušerijos skyrius) vadovei profesorei Dianai Ramašauskaitei už kvietimą ir galimybę pasikalbėti su pagrindiniais centro žmonėmis apie mums visiems rūpimus klausimus gimdymo priežiūros srityje. Kartu su MGIS komanda pokalbyje dalyvavo Akušerijos ir ginekologijos centro atstovės – vadovaujančias pozicijas centre užimančios gydytojos akušerės-ginekologės, vyriausioji akušerė ir psichologė.

  • Pristatėme apklausos rezultatus. Kalbėjome apie gimdymo patirties įtaką moters psichologinei savijautai po gimdymo, subjektyvios patirties svarbą kalbant apie gimdymą, kaip Lietuva ir Santaros klinikos atliepia PSO rekomendacijas apie saugų ir pagarbą gimdymą. Buvo nutarta atsileidus karantino ribojimams padaryti gyvus tyrimo ir rekomendacijų pristatymus ligoninės personalui.
  • Susitikimo metu buvo įvardintas poreikis didinti gimdymų moters pasirinktoje padėtyje galimybes. Sutarta skatinti tiek gimdyves, tiek ir personalą drąsiau eksperimentuoti su gimdymo padėtimis.
  • Identifikavome problemą, kad daugelyje stacionarų šiuo metu į gimdymą įleidžiamas tik gimdyvės vyras. Siūlome kartu su Lietuvos akušerių ginekologų draugija LAGD kreiptis į ligoninių administracijas su prašymu laikytis PSO rekomendacijų ir leisti gimdyme dalyvauti bet kokiam moters pasirinktam asmeniui su sąlyga, kad jam bus atliekamas COVID-19 testas.
  • Kalbėjome apie gaivinimo nepažeidžiant virkštelės kraujotakos svarbą naujagimiui. Džiaugiamės, kad Santarų klinikų Akušerijos ir ginekologijos centras planuoja įsigyti gaivinimui šalia mamos skirtą stalelį. Nuspręsta bendradarbiauti siekiant ateityje tokį gaivinimo būdą padaryti rutininiu.
  • Kalbėjome apie virkštelės nupulsavimo svarbą cezario operacijos būdu gimstantiems vaikams. Specialistės patvirtino, kad pas juos virkštelės nupulsavimas ir naujagimio guldymas ant mamos krūtinės yra įprasta praktika tiek gimdant natūraliais takais, tiek ir cezario operacijos metu.
  • Identifikavome problemą, kad nors stacionaras turi natūraliam gimdymui padedančias priemones: vonią, kamuolius, gimdymo kėdes, – šiuo metu jos yra nepasiekiamos gimdyvėms. Labai norėtume paskatinti Santarų klinikas suteikti visoms gimdyvėms galimybę naudotis turimomis priemonėmis.

Artimiausiu metu pradėsime ruošti kreipimąsi ligoninių administracijoms dėl galimybės gimdyme dalyvauti bet kokiam moters pasirinktam asmeniui. Tikimės ir planuojame, kad tai tik pirmas toks susitikimas su gimdymo stacionarų vadovais iš daugelio, kurie padės įgyvendinti į moterį orientuotus pokyčius nėštumo ir gimdymo priežiūros sistemoje Lietuvoje.

Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi