„Motinystę globojančių iniciatyvų sąjunga“ kartu su pogimdyvinės depresijos prevencijos iniciatyva „Mama mums rūpi“ išsiuntė savo poziciją Sveikatos apsaugos ministerijai dėl psichologinės ir emocinės moterų sveikatos nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiais. Išreiškėme paramą Laisvės frakcijos narių siūlymams keisti Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros aprašą bei akcentavome šiuos svarbius aspektus:
- Kiekviena moteris ir šeima yra skirtingi, todėl jiems tinkantys emocinės ir psichologinės paramos būdai bus skirtingi.
- Pagalba turi būti prieinama, bet neprivaloma.
- Planuojant pokyčius, didelis dėmesys turi būti skirtas specialistų rengimui bei kompetencijų ugdymui. Tai yra žmonės, nuo kurių priklausys pokyčių įgyvendinimas, turi būti pasiruošę jiems, turėti pakankamai žinių, kaip bendrauti su moterimi ir šeima, kaip atpažinti galimą pogimdyminę depresiją ir kaip tinkamai siūlyti pagalbą.
- Perkeliant kitų šalių praktikas svarbu įvertinti mūsų visuomenės kontekstą. Vis dar gajus susirūpinimas, kad pogimdyminės depresijos diagnozė gali tapti kliūtimi siekiant karjeros ar kitose gyvenimo sferose. Todėl prieš pradedant diegti kitų šalių praktikas, turime išgirsti tikslinės grupės poreikius ir nerimą keliančius aspektus.
- Skirti dėmesį prevencijai, pasitelkiant kokybiškus tėvų pasirengimo kursus bei įgalinant ir nemedicininius problemos sprendimo būdus.
- Gimdymo patirtis yra reikšminga tolesnei moters savijautai ir gyvenimo kokybei, todėl siūlome labiau skatinti gimdymo plano naudojimą, kuris padėtų tiek gimdyvei, tiek specialistams jaustis saugiau.