MGIS dalyvavo Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės posėdyje

Šiandien įvyko Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės posėdis, kuriuo metu MGIS turėjo galimybę išreikšti savo poziciją CPO moters pageidavimu tvarkos atžvilgiu bei iniciatyvos „Mama mums rūpi“ dėka prisidėti prie pogimdyminės depresijos prevencijos diskusijos.

Pirmoje posėdžio dalyje MGIS vadovė Marina Pukelienė pristatė poziciją dėl dabartinės CPO moters pageidavimu tvarkos. Be konkrečių punktų, kurie kėlė daugiausiai nerimo: moters pasirinkimo ribojimas ir komplikacijų apmokestinimas, Marina pabrėžė, kad turime kaip visuomenė atsakyti, kas mus labiausiai gąsdina ir kodėl taip norisi riboti būtent moterų pasirinkimus.

Buvo siūloma atkreipti, kad CPO normos ligoninėms turi būti paskatinimas gerinti teikiamą paslaugų kokybę, ieškoti atsakymų, kiek yra situacijų, kai moteris galėtų ir norėtų gimdyti natūraliais takais, bet jos pasirinkimas yra ribojamas, o ne priežastis apriboti galimybes moterims, kurioms CPO pasirinkimas dėl daugelio priežasčių yra vienintelis tinkamas. Taip pat atkreiptas dėmesys, kad įgyvendinamas informuotas pasirinkimas būtų vienodai naudingas tiek nėščiosioms, tiek specialistams.

Buvo svarbu išgirsti, kad dauguma specialistų mato tas pačias problemas, o tęstinė akušerija kaip sprendimas buvo minima bent kelis kartus. Taip pat džiaugiamės, kad jau posėdyje SAM patvirtino, kad komplikacijų apmokėjimas bus išbrauktas iš peržiūrimos CPO nėščiosios pageidavimu tvarkos.

Antroje dalyje SAM pristatė, kas yra daroma siekiant gerinti emocinės nėščiųjų, gimdyvių ir mamų sveikatos priežiūros paslaugas. Svarbu paminėti didžiulį iniciatyvos „Mama mums rūpi“ indėlį rengiant mokymus apie pogimdyminę depresiją specialistams bei skleidžiant informaciją moterims apie pagalbos galimybes.

Iš susitikimo išėjome su viltimi, kad bendromis pastangomis galime judėti link visapusiškai saugios ir į moterį orientuotos nėštumo, gimdymo ir pogimdyminio laikotarpio sveikatos priežiūros sistemos.

Dėkojame Morganai Danielei, kuri sukvietė visus į posėdį ir padeda palaikyti šių temų matomumą politiniame lauke, bei LAGD atstovams, atviriems moterų poreikių atliepimui.

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi