Specialistai rekomenduoja, realybė riboja: lydintis asmuo gimdymo metu

“Kiekviena gimdyvė turi teisę į teigiamą gimdymo patirtį”, teigia Pasaulio sveikatos organizacija ir išvardina penkis svarbiausius priežiūros aspektus, kurie turėtų būti užtikrinami gimdančiai moteriai:

Šios rekomendacijos nebuvo keistos ir per pandemiją ir jų buvo rekomenduojama laikytis nepriklausomai nuo šalyse galiojančio karantino režimo. Lietuva yra įsipareigojusi atsižvelgti į PSO rekomendacijas, bet du 2020 metų mėnesius, nuo kovo vidurio iki gegužės vidurio, buvo laikomasi Lietuvos akušerių ginekologų draugijos pozicijos lydinčiųjų asmenų nei į gimdymą, nei į pogimdyvinius skyrius neleisti. Šiuo metu galioja tos pačios draugijos pateiktas sprendimas leisti dalyvauti vienam gimdančiai moteriai artimam asmeniui. O ką rodo apklausos duomenys?

Ne karantino metu su pasirinktu palydovu gimdė 87 procentai moterų. 5 procentai nurodė turėjusios daugiau nei vieną palydovą (maždaug du trečdalius pastarųjų pozicijų užėmė dulos).

Praėjus pirmajai pandemijos bangai, moterų, gimdančių su palydovu, dalis buvo 68 procentai. Panašu, kad skiriasi ligoninių praktikos, leidžiančios palydovo dalyvavimą: daugiausiai (per  60 procentų) gimdymų su lydinčiu asmeniu vyko Kauno krikščioniškuose gimdymo namuose, Prano Mažylio gimdymo namuose, Vilniaus gimdymo namuose. Mažiausiai (mažiau nei 40 procentų) respondenčių atsakė, kad turėjo galimybę gimdyti ne vienos Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos ligoninėse. Taip pat svarbu paminėti, kad įstaigos priima lydinčius asmenis tuomet, kai planuojamas gimdymas natūraliais takais – tikėtina, kad tai daro įtaką daugiausiai planinių cezario operacijų atliekantiems Santarų ir Kauno klinikų akušerijos ir ginekologijos padaliniams.

Dar vienas aspektas, kur viešos rekomendacijos skiriasi nuo realiai taikomų praktikų – ar gimdyvė gali laisvai, kaip rekomenduoja PSO, pasirinkti, kas ją lydės. Duomenys rodo, kad tokį pasirinkimą taip pat nemaža dalimi diktuoja konkrečios įstaigos. Labiausiai moterų pasirinkimą atliepia Prano Mažylio gimdymo namai (67 procentai moterų galėjo gimdyti su tuo žmogumi, kuris buvo jų pirmas pasirinkimas) ir Kauno krikščioniškieji gimdymo namai (62 procentai). Mažiausiai moterų galėjo rinktis lydintįjį Panevėžio (18 procentų) ir Klaipėdos (20 procentų) ligoninėse.

Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi