Tik dešimtadalis moterų jautė, kad jos pačios pasirinko gimdymo pozą

“Patarimai antruoju gimdymo laikotarpiu: Pasirinkti labiausiai pačiai gimdyvei tinkamą ir patogiausią gimdymo pozą.” Tai – sakinys iš Akušerijos diagnostikos ir gydymo metodikų, kuriomis turėtų būti vadovaujamasi prižiūrint gimdymą Lietuvoje. Remiantis apklausoje „Mano gimdymas“ dalyvavusių Lietuvoje 2019-2020 metais gimdžiusių moterų atsakymais, galimybę rinktis gimdymo pozą turėjo maždaug viena iš dešimties.

Daugiau nei pusė respondenčių teigė, kad pozos pasirinkimo klausimas gimdymo metu apskritai nebuvo svarstomas. Gimdymo pozą moterims dažniau pasiūlė medikai (38 proc. atsakymų), o 23 proc. moterų pažymėjo, kad priimant sprendimą dėl gimdymo pozos buvo svarbu medikų patogumas. Tik dešimtadalis moterų jautė, kad jos pačios pasirinko gimdymo pozą ir tik 3,5 proc. teigė turėjusios galimybę išbandyti skirtingas gimdymo pozas.

93 procentai moterų gimdė gulėdamos ant nugaros arba pusiaugula ant gimdymo stalo. Iš likusių 7 procentų moterų beveik pusė stangų metu pakeitė pozą ir taip pat atsigulė ant nugaros. Ne gulėdamos ant nugaros gimdžiusios moterys dažniausiai minėjo gimdymą sėdint ant specialios kėdės – ją turi visos (bent jau didžiosios) šalies įstaigos, priimančios gimdymus. Kitose pozose dažniau gimdė Kauno ligoninių klientės (ypač Kauno krikščioniškųjų gimdymo namų), taip pat Panevėžio ir Kretingos ligoninėse gimdžiusios moterys. Vilniaus ligoninėse moterys dažniau išbandė pozą gulint ant šono, du trečdaliai jų vėliau pozą pakeitė ir baigė gimdyti gulėdamos ant nugaros (taip įvykdavo ne tik Vilniuje).

Gimdymo poza buvo priimtina 68 procentams gimdžiusių moterų, nepriimtina 13 procentų.

Svarbu nepamiršti, kad pozos pasirinkimas aktualus tik gimdant natūraliais takais – o cezario operacija Lietuvoje baigiasi maždaug penktadalis gimdymų.

Kalbėdamosis su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro VULSK Akušerijos skyrius vadovybe išgirdome kvietimą, kad pačios gimdyvės aktyviau išsakytų savo pageidavimus ir poreikius personalui. Suprantame, kad plačiai paplitusi praktika ne visada gali būti pakeista greitai ir paprastai – apklausoje dalyvavusios moterys taip pat dalinasi savo patirtimi, kad ne visada atsižvelgiama net į aiškiai išsakytus žodžius – bet labai norime paskatinti moteris prisidėti kuriant palankesnes sąlygas gimdymui.

Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi