Kreipimasis dėl saugaus naujagimių ir kūdikių maitinimo būdo

Kovo 15-16 d. kartu su Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacija, La Leche lyga Lietuva ir Lietuvos akušerių asociacija parengėme kreipimąsi į pagalbą pabėgėliams teikiančias organizacijas, savivaldybes ir stacionarus siūlydamos prisidėti prie pagalbos mamoms su kūdikiais ir nėščiosiomis. Iniciatyvai palaikymą jau išreiškė ir Lietuvos akušerių sąjunga. 

Siūlome visokeriopą pagalbą mamoms siekiant užtikrinti visapusiškai saugų naujagimių ir kūdikių maitinimą:

  • Informacijos apie saugų kūdikių maitinimą paskleidimas tarp ukrainiečių moterų, kurios šiuo metu yra nėščios arba atvyko su kūdikiais. Siekiant užtikrinti galimybę moteriai priimti informuotą ir jos situacijai tinkamą sprendimą, parengsime du informacinius  lankstinukus, kurie būtų dalinami Pabėgėlių registracijos centruose kūdikių ir vaikų iki 2 amžiaus mamoms:
    • Mišiniais ar mišriai maitinančioms kūdikių ar vaikų iki 2 metų motinoms ir / ar globėjams – saugaus pieno mišinio paruošimo ir vartojimo rekomendacijos (ukrainiečių / rusų kalba): kaip paruošti mišinį, nuoseklaus to paties mišinio tipo vartojimo svarba ir ką daryti, jei tęstinumo užtikrinti nepavyksta.
    • Žindomų ar mišriai maitinamų kūdikių ar vaikų iki 2 metų motinoms – žindymo palaikymo rekomendacijos ir pagalbos kontaktai Lietuvoje (ukrainiečių / rusų kalba).
  • Trumpų instruktažų savanoriams organizavimas: kaip nustatyti kūdikio maitinimo poreikius, kaip pasitelkus tris klausimus atpažinti, kuriai kategorijai – žindanti, maitinanti mišriai ar maitinanti mišiniu – priklauso mama ir vaikas bei kokia pagalba gali būti jiems reikalinga; kodėl svarbu registruoti pieno mišinių davinius ir maksimaliai siekti, kad kūdikis gautų tą patį pieno mišinio tipą, o žindanti mama toliau turėtų palaikymą žindyti kūdikį ar relaktuoti.
  • Galime sutelkti komandą savo savanorių, kurios jau turi kūdikių maitinimo srities žinių ir reikiamą išsilavinimą, todėl gali kokybiškai padėti visoms mamoms – tiek žindančioms, tiek maitinančioms mišriai, tiek pieno mišiniais. 
  • Organizuojame palaikymo internetu grupę, kur bus susisteminta informacija apie žindymą ekstremaliose situacijose, pagalbos teikimą pabėgėlėms, emociniai ir psichologiniai tokios pagalbos aspektai. 

Pagrindinis iniciatyvos tikslas – maksimaliai padėti visoms pabėgėlėms moterims užtikrinti jų kūdikių saugumą tomis priemonėmis, kurios yra labiausiai reikalingos mamai.

Pilnus kreipimosi tekstus galite peržiūrėti čia: Kreipimasis I, Kreipimasis II

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi