Judėjimo ir pozos pasirinkimas per gimdymą labai priklauso nuo ligoninės

Norint užtikrinti kokybišką gimdymo paslaugos teikimą, labai svarbu, kad būtų atlieptas tiek emocinis, tiek fizinis gimdyvės saugumas, kurie tarpusavyje yra tampriai susiję. Fizinį saugumą ypač užtikrina laisvė rinktis: kaip judėti, ar judėti išvis, kokioje pozoje gimdyti. Užtikrinus fizinį saugumą, gimdyvė ir emociškai taps stipresnė, nes jausis išgirsta ir palaikoma. Gera emocinė savijauta, žinoma, prisideda ir prie sklandesnės gimdymo eigos. Taip pat labai svarbu užtikrinti ir tokius bazinius poreikius kaip galėjimą gerti ir valgyti, kai drausti tai daryti nėra jokios būtinybės.

Apžvalgą pradėsime nuo teisės į pasirinkimą judėti užtikrinimo. Mažiau nei trečdalis 2022 metais gimdžiusių moterų nurodė, kad galėjo laisvai judėti viso gimdymo metu, o pozą, kurioje jos stūmė kūdikį, galėjo rinktis 13 procentų gimdyvių. Maždaug dviem trečdaliams moterų gimdymo poza buvo patogi.

Galimybė rinktis gimdymo pozą Lietuvoje mažai kinta nuo 2019-ųjų. Visgi lyginant atskiras ligonines, situacija skiriasi labai ryškiai: 53 proc. moterų pozą galėjo rinktis Kauno Krikščioniškuose gimdymo namuose ir beveik dešimt kartų mažiau – Vilniaus klinikinėje ligoninėje (Antakalnio) (5 proc.) ir Vilniaus gimdymo namuose (6 proc.). Krikščioniškieji ne tik gerokai lenkia visos šalies vidurkį, bet ir daugiau nei dvigubai geriau atrodo už antrą pagal rodiklius ligoninę – Kauno P. Mažylio gimdymo namus, kuriuose savo gimdymo pozą galėjo rinktis 22 proc. gimdyvių.

Skirtingos galimybės rinktis gimdymo pozą

Krikščioniškieji gimdymo namai savo teikiamas galimybes rinktis pozą moterims daugiau nei padvigubino vos per metus: 2021 m. jos buvo užtikrintos 21 proc., 2020 m. – 24 proc., o 2019 m. – 27 proc. moterų.

Dauguma moterų Lietuvoje ligoninėse gimdo gulėdamos ant nugaros – devynios iš dešimties. Praktiškai visos ( 98 proc.) – LSMU Kauno ligoninėje, po 96 proc. – Vilniaus gimdymo namuose ir Antakalnio ligoninėje. Geriau už vidurkį yra tik dviejose įstaigose – Krikščioniškuose gimdymo namuose (62 proc.) ir VUL Santaros klinikose (82 proc.).

Pasirinkimo ir pozos patogumo rodikliai išlieka panašūs nuo 2019-ųjų, tačiau galimybė judėti sąrėmių metu mažėja – nuo 42 proc. 2019-aisiais ir 39 proc. 2020-aisiais iki 27 proc. 2021-aisiais ir 31 proc. pernai.

Didelis skirtumas išlieka ir tarp regionų: Vilniaus ligoninėse gimdyvės turėjo žymiai mažiau galimybių judėti. Pernai ši Pasaulio sveikatos organizacijos bazinė oraus ir pagarbaus gimdymo priežiūros sąlyga buvo užtikrinta vos 21 procentui Vilniaus ligoninių gimdyvių, 2021-aisiais – 19 proc., 2020-aisiais – 29 proc., o 2019-aisiais – 32 procentai. Galimybės judėti Kauno stacionaruose buvo dvigubai didesnės – 2022 m. buvo prieinamos 40 procentų gimdyvių. 2021 m. šis skaičius buvo 34 proc., 2020 m. – 43 proc., 2019 m. – 48 procentai.

Gimdyvių galimybės laisvai judėti sąrėmių metu

Geriausios sąlygos gimdant judėti 2022 m. buvo sudarytos Krikščioniškuose gimdymo namuose – 52 proc. gimdyvių, o labiausiai moteris varžė Vilniaus gimdymo namai – čia judėti galėjo vos 18 procentų gimdančiųjų.

Vilniaus ligoninės prasčiausiai užtikrina ir dar vieną PSO rekomendaciją – kad gimdyvė galėtų (ir, jei nori, turėtų) gerti ir užkąsti. Bendras sostinės vidurkis suteikiant priešingą rekomendaciją – 63 proc., o Vilniaus Antakalnio ligoninėje su tuo susidūrė net 71 procentas moterų.

Mažiausiai tokie baziniai, gimdymo eigą ir moters savijautą veikiantys suvaržymai taikyti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (30 proc.), P. Mažylio gimdymo namuose (34 proc.), o žiūrint apibendrintai – geriausios sąlygos yra kituose didmiesčiuose (34 proc.), ne Vilniuje ir Kaune.

Baigiant apžvalgą norėtųsi pabrėžti, kad laisvės rinktis gimdyvei suteikimas neturėtų pavirsti į prievolę elgtis pagal rekomendacijas, pavyzdžiui, visada judėt. Svarbiausia yra suteikti gimdyvei galimybę įsiklausyti į savo kūną, paskatinti ją suprasti, pajausti, kaip šiuo metu jos kūnui geriausia. Taip pat labai svarbu atsisakyti visų nebūtinų veiksnių, kurie gimdančiajai galėtų sukelti nereikalingą stresą ir taip stabdyti sklandžią gimdymo eigą.

Apklausą „Mano gimdymas“ užpildė 1763 moterys, gimdžiusios 2022 metais, 2212, gimdžiusių 2021-aisiais, 1546, gimdžiusios 2020-aisiais ir 1139 2019-aisiais Lietuvoje gimdžiusios moterys.

Projektas NVOK06297 finansuojamas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pagal 2023 metų nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo projektų konkurso atranką.

Gimdėte Lietuvoje 2023 metais? Kviečiame pasidalinti savo gimdymo patirtimi